Domov » Župnijski list Kamne Gorice in Dobrave 2024/20

Letnik 2. Št. 20. (od 30. 9. do 13. 10. 2024)

PRIPRAVA NA JUBILEJNO LETO 2025 – ROMARJI UPANJA

Tokratno redno jubilejno leto 2025 bo potekalo pod geslom »Romarji upanja«. Zmagovalni logotip prikazuje štiri stilizirane podobe, ki predstavljajo ljudi vseh barv, narodnosti in kultur s štirih koncev sveta in spominjajo na jadra velike skupne ladje. Osebe stojijo druga za drugo in skupaj objemajo križ ter tako spominjajo na solidarnost in bratstvo, ki bi moralo povezovati ljudstva. Prva v vrsti predstavlja papeža, Petra današnjega časa, ki vodi Božje ljudstvo k skupnemu cilju. Oklepa se križa, znamenja vere, pa tudi upanja, saj se spodnji del križa nadaljuje v sidro. Valovi pod podobo so razburkani, kar pomeni, da skozi življenje ne romamo vedno po mirnih vodah…

MOLITEV V PRIPRAVI IN V OBHAJANJU JUBILEJNEGA LETA 2025

Nebeški Oče, vera, ki si nam jo dal v tvojem Sinu Jezusu Kristusu, našem bratu,
in plamen ljubezni, ki ga je Sveti Duh izlil v naša srca,
naj v nas prebujata blagoslovljeno upanje v prihod tvojega kraljestva.

Naj nas tvoja milost preobrazi, da bomo marljivo gojili seme evangelija,
ki bo prekvasilo človeštvo in ves svet,
ko zaupno pričakujemo novo nebo in novo zemljo,
v katerem bodo premagane sile zla in se bo za vselej razodela tvoja slava.

Naj milost jubileja v nas, romarjih upanja, oživlja hrepenenje po nebeških dobrinah in na ves svet izliva veselje in mir našega Odrešenika.

Tebi, blagoslovljeni in večni Bog, bodi hvala in slava na veke vekov. Amen.

KAKO SE BOMO PRIPRAVLJALI NA SVETO LETO ?

Začenjamo mesec oktober, mesec rožnega venca. Povabljeni smo, da rožni venec molimo po družinah, pa tudi v cerkvi. Živimo v turbulentnih časih. Lani se je prav na god rožnovenske Matere božje z napadom Hamasa na Izrael odprlo veliko bojišče na področju Svete dežele, ki še traja in se še širi. Tudi v Ukrajini se zaradi ruskega napada nanjo kriza poglablja in stopnjuje. Ves svet se giblje v nekakšnih izrednih razmerah. Papež Frančišek pa nas vabi, da se v Sveto leto 2025, ki je pred nami, odpravimo kot romarji upanja

V oktobru bo v Rimu potekalo drugo zasedanje sinode o sinodalnosti. Potem ko so po predhodnih navodilih Generalnega tajništva sinode svoja poročila prispevale škofije, duhovniški sveti, škofijski pastoralni sveti, delavna telesa Slovenske škofovske konference, animacijska skupina in nekatere skupine, je tajništvo Slovenske škofovske konference pripravilo osnutek povzetka. Tega je dopolnil nacionalni delegat za sinodo, celjski škof msgr. dr. Maksimiljan Matjaž s sodelavci. Narodno poročilo za drugo fazo sinodalne poti je bilo potem v italijanščini posredovano Generalnemu tajništvu sinode v Rim.

GLAVNI POUDARKI V NARODNEM POROČILU ZA DRUGO FAZO SINODE

Razkorak med idealom in resničnostjo. V prvem delu povzetka govorimo o tem razkoraku. Vemo, kakšna Cerkev želimo biti: skupnost, v kateri hodimo skupaj v vzajemni ljubezni in edinosti, skupaj živimo, se sooblikujemo in smo soodgovorni za skupno življenje, skupaj molimo, se odločamo, pastoralno delujemo, gremo skozi preizkušnje in se tako posvečujemo. Nekatere skupine žal ostajajo »zunaj« naše skrbi. Kako priti do njih in jim prisluhniti? Ne želimo biti samo Cerkev, ki posluša – ob poslušanju se mora ustvarjati tudi odnos zaupanja. Ne želimo oznanjati mlačne in nezavzete vere, kajti naše prezeblo krščanstvo ne more oznanjati in nikogar ne ogreje. In končno, ne želimo Cerkve zgolj uporabljati, zato se sprašujemo: Ali nam je Cerkev mati ali kot »bankomat«, kjer iščemo svojo korist in žepnino? Nekateri člani Cerkve še izražajo skepso v odnosu do sinodalne poti, rekoč, toliko dokumentov je bilo že napisanih, a se ni spremenilo skoraj nič.
Skupine in posamezniki: dinamičnost odnosov v Cerkvi med že in še ne. Tu ne govorimo o Cerkvi, ampak o ljudeh in odnosih. Ko se človek sooča z življenjskimi preizkušnjami, najde pomoč za preživetje v pričevanju občestva, ki je sad prijateljstev v Gospodu med verniki. Zato so potrebna srečanja, pogovori, živa občestva v Cerkvi, zakramentalno življenje, branje Božje besede, molitev. V konkretnosti vsakdanjih odnosov ter nalog poslanstva sicer še doživljamo strah drug pred drugim in nagib prevladovanja klerikov v odnosu do žensk. Vloga in vključenost ženske v Cerkvi v Sloveniji ni vprašljiva, ker je veliko sodelavk v župnijah in mnogih ustanovah žensk, težava pa je v odnosu, ki ga imajo (določeni) kleriki pri upoštevanju ženske kot enakovredne sogovornice pri načrtovanju in odločanju. Duhovni pogovor, dejavno vključevanje sodelavcev, skupno oznanjevanje je že stoletja živa praksa v redovnih skupnostih. Deluje kot humus, umirja nedozorele idealizme, opozarja na stranpoti. Odnos med duhovniki in laiki je dinamičen v razponu od pasivnosti do soodgovornosti. Izražena je potreba po duhovni rasti duhovnikov in oblikovanju skupnosti med njimi. Skrbeti bo treba za izboljševanje komunikacije med duhovniki in laiki, pa tudi za povečanje sodelovanja med duhovniki in verniki v pastoralnem delu, izobraževanje in duhovno rast duhovnikov ter krepitev medsebojne podpore in solidarnosti v duhovniški skupnosti.

Glede škofov so razne skupine Božjega ljudstva izrazile pričakovanja glede vsebine in načina njihove navzočnosti. Škof naj prinaša čisti nauk Cerkve, do dnevne politike naj se ne opredeljuje, zavzema pa naj se za skupno dobro. Naj prvi prisluhne. Naj vodi pomembne delavne skupine na škofijski in med-škofijski ravni. Na srečanje naj pride spočit, veder in pripravljen, njegova spodbuda naj bo kratka in jasna, sposobna dati etični pogon.
Med željo po viziji in že začetimi potmi: Sinodalno poročilo trdi, da je pastoralna vizija Cerkve v Sloveniji nejasna, zato je težko vedeti, v katero smer pripravljati osebje. Kljub temu je Sveti Duh v tretjem delu besedila že nakazal konkretne poti prihodnosti. Slutimo cilje, naloge in nosilce. Med potmi se zdijo izvedljive in dolgoročno pomenljive naslednje: Skupna molitev. Skupno poslušanje Božje besede. Razločevanje. Vseživljenjsko čustveno zorenje, s posebno pozornostjo do kandidatov za sveti red in posvečeno življenje. Dostopno teološko izobraževanje laikov. Usposabljanje za poslušanje in spremljanje v cerkvenih skupnostih. Ničelna toleranca do zlorab mladoletnih in ranljivih. Razvoj digitalnega oznanjevanja. Odgovornost in proaktivnost v delavnih telesih, v konstruktivnem in subsidiarnem razmerju med voditeljem in skupino. Zdi se nam, da bomo pripomogli h konkretnemu obrazu sinodalne Cerkve, če bomo krepili družinsko katehezo, ostajali odprti do misijonov ad gentes ter do tujih misijonarjev, ki prihajajo v Slovenijo; če bomo še naprej delali z ranljivimi skupinami. In nenazadnje, integrirajmo strah: pred novimi nalogami ter pred sodelavci.
Sinodalnost je živa sedaj in tukaj: Sinodalna pot je pot vere in skupne hoje, da bi Cerkev razmislila in prevetrila svoj način, kako živi občestvo in poslanstvo. Ne glede na že prehojene korake je vabilo k duhovnemu spreobrnjenju posameznikov in k reformi struktur vse bolj nedvoumno in predlogi realizacije vse bolj dobivajo konkretne oblike. V skladu z zapisanim povzetkom ter z življenjem, ki ga Duh med nami prebuja v vsakdanjiku, imamo v Cerkvi v Sloveniji pred sabo lepo priložnost nadaljevanja skupne hoje. Ta nam bo uspevala, če bomo trezno usklajevali želje z resničnimi možnostmi; če si bomo prizadevali za aktivno udeležbo v dinamikah vsakdanjih osebnih ter institucionalnih odnosov; in ne nazadnje, če bomo ustvarjalno vztrajali na začetih poteh ter razvijali nove prijeme v odgovor na potrebe oznanjevanja.

PREDLAGAJTE NOVEGA MEŽNARJA NA DOBRAVI!

Dobravci, vabim vas, da mi pomagate najti nekoga (lahko tudi dva), ki bi bil (bila) pripravljen v vaši soseski prevzeti ključarsko oz. mežnarsko službo. Za ključarja se izbere vernika, ki je zgleden kristjan. Za petletno služenje ga imenuje krajevni škof, pri čemer se mandat lahko podaljša, vendar največ do 75. leta starosti. Službo ključarja lahko prevzame človek, ki zna umno gospodariti in se je pri oskrbovanju cerkvenega imetja izkazal za zaupanja vredno osebo. Naravo službe, pravice in dolžnosti določajo pravilniki… Pri skrbi za cerkveno premoženje bi sodeloval (a) z mano in z Župnijskim gospodarskim svetom.

Razpored maš (30.9.2024 – 13.10.2024)

DatumSvetnikDogodek
pon, 30.09.2024Hieronim, duh.17:30: Otoče - Za † Jožeta Demšarja
tor, 1.10.2024Terezija Deteta Jezusa, devica17:30: Kamna Gorica - Za † Tončko Smrekar
18:00: Kamna Gorica - Priprava na krst za starše in botre
sre, 2.10.2024Angeli varuhi09:00: Kamna Gorica - Za † župnika Martina Kočevarja, dekanijska konferenca - VABLJENI!
čet, 3.10.2024Gerard, opat17:30: Dobrava - Za † Majo Kaltenekar
pet, 4.10.2024Frančišek Asiški, red.17:30: Kamna Gorica - Po namenu
sob, 5.10.2024Marija Favstina, red.Dopoldan obhajam bolnike po domovih.
16:30: Dobrava - rožni venec VABLJENI!
17:00: Dobrava - Za † Vinka Kleindienst
ned, 6.10.2024ROŽNOVENSKA NEDELJA7:30: Kamna Gorica - rožni venec VABLJENI!
08:00: Kamna Gorica - Za †† Matičeve
pon, 7.10.2024Rožnovenska Mati božja17:30: Otoče - Za † Mirana Kenda
tor, 8.10.2024Benedikta, muč.17:30: Kamna Gorica - Za †† Rakovic in Tomaževič
sre, 9.10.2024Dionizij, šk., mučmaše v fari ne bo
čet, 10.10.2024Danilo, mučenec17:30: Dobrava - Za †† Šimenčeve
pet, 11.10.2024Janez XXIII., papež17:30: Kamna Gorica - Po namenu
sob, 12.10.2024Maksimiljan Celjski, muč.16:30: Dobrava - rožni venec VABLJENI!
17:00: Dobrava - Za †† Jurjeve
ned, 13.10.202428. NEDELJA MED LETOM7:30: Kamna Gorica - rožni venec VABLJENI!
08:00: Kamna Gorica - Za farane

Priporočam se za mašne namene.

S prvim oktobrom pričenjamo MESEC ROŽNEGA VENCA. Vabim vas, da si po družinah vzamete čas za to molitev, ki naj v naše družine prinaša blagoslov, ki smo ga vsi tako zelo potrebni. Molimo za župnijske sodelavce, za mir in zdravo pamet, za sinodo, za nove duhovne poklice, za uspeh pri predvidenih delih (v novembru nameravamo obnoviti streho na cerkvi v Kamni Gorici), za to, da bi mladi doživeli Cerkev in se v njej odločili za Boga, za to, da bi v družinah dobro izrabljali čas, da bi ga kaj ostalo tudi za sveto mašo, za vse bolne in pomoči potrebne…

Izdala župnija Kamna Gorica. Odgovarja: Marko Avsenik, žup. upravitelj.

Delite to stran
Scroll to Top